  • EFM32TG822F8-QFP48
EFM32TG822F8-QFP48
advertisement
Manufacturer No:
EFM32TG822F8-QFP48
HK JDW NO:
715-EFM32TG822F8-QFP48
Package:
48-TQFP
Description:
8KB 8K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Tiny Gecko Series 48 Pin 32MHz 3V 48-TQFP
Quantity:
In Stock : 10890
Step5Bar-code shipping tag
EFM32TG822F8-QFP48
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-TQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Tiny Gecko
  • Published
    2010
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.8V
  • Power Supplies
    1.85/3.8V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    37
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.85V~3.8V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 4x12b; D/A 1x12b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Core Architecture
    ARM
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Length
    7mm