  • EFM32TG11B340F64GQ48-B
EFM32TG11B340F64GQ48-B
advertisement
Manufacturer No:
EFM32TG11B340F64GQ48-B
HK JDW NO:
715-EFM32TG11B340F64GQ48-B
Package:
48-TQFP
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller Tiny Gecko 1 Series 3.3V 48-TQFP
Quantity:
In Stock : 8750
Step5Bar-code shipping tag
EFM32TG11B340F64GQ48-B
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    48-TQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Tiny Gecko 1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Number of I/O
    37
  • Speed
    48MHz
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.8V
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0+
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    58MHz
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 12bit SAR; D/A 12bit
  • PWM Channels
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm