  • EFM32LG840F128-QFN64
EFM32LG840F128-QFN64
advertisement
Manufacturer No:
EFM32LG840F128-QFN64
HK JDW NO:
715-EFM32LG840F128-QFN64
Package:
64-WFQFN Exposed Pad
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Leopard Gecko Series 64 Pin 48MHz 3V 64-WFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 15309
Step5Bar-code shipping tag
EFM32LG840F128-QFN64
  • Package / Case
    64-WFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    48MHz
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.85V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    56
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x12b; D/A 2x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    131072
  • Core Architecture
    ARM
  • Length
    9mm
  • Height Seated (Max)
    0.9mm