  • EFM32LG230F64-QFN64T
EFM32LG230F64-QFN64T
advertisement
Manufacturer No:
EFM32LG230F64-QFN64T
HK JDW NO:
715-EFM32LG230F64-QFN64T
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Leopard Gecko Series 64 Pin 48MHz 64-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3279
Step5Bar-code shipping tag
EFM32LG230F64-QFN64T
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Weight
    206.29948mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Leopard Gecko
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Frequency
    48MHz
  • Interface
    I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    56
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V