  • EFM32HG222F64G-A-QFP48
EFM32HG222F64G-A-QFP48
advertisement
Manufacturer No:
EFM32HG222F64G-A-QFP48
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-EFM32HG222F64G-A-QFP48
Package:
48-TQFP
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller Happy Gecko Series 48 Pin 25MHz 3V 48-TQFP
Quantity:
In Stock : 5524
Step5Bar-code shipping tag
EFM32HG222F64G-A-QFP48
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-TQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Happy Gecko
  • Published
    2013
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    25MHz
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    37
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0+
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 4x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of UART Channels
    2
  • Number of ADC Channels
    4
  • Number of PWM Channels
    3
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    1.05mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm