  • EFM32G230F32-QFN64
EFM32G230F32-QFN64
advertisement
Manufacturer No:
EFM32G230F32-QFN64
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-EFM32G230F32-QFN64
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Gecko Series 64 Pin 32MHz 3V 64-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2393
Step5Bar-code shipping tag
EFM32G230F32-QFN64
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Gecko
  • Published
    2010
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.98V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    56
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x12b; D/A 2x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of Programmable I/O
    56
  • Length
    9mm
  • Height Seated (Max)
    0.9mm