  • EEU-FS1A562SB
EEU-FS1A562SB
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FS1A562SB
HK JDW NO:
590-EEU-FS1A562SB
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEU-FS1A562SB
Description:
FS 5600μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 282
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FS1A562SB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FS
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    17mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.64A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.3A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm