  • EEU-FC2A331SB
EEU-FC2A331SB
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FC2A331SB
HK JDW NO:
590-EEU-FC2A331SB
Description:
FC 330μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.42A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 605
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FC2A331SB
    14 Weeks
  • Mount
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.33mA
  • Ripple Current
    1.42A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.07
  • Impedance
    70mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    923mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.42A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm