  • EEU-FC2A181B
EEU-FC2A181B
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FC2A181B
HK JDW NO:
590-EEU-FC2A181B
Datasheet:
EEU-FC2A181B
Description:
FC 180μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 995mA 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FC2A181B
    14 Weeks
  • Mount
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    110mOhm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.18mA
  • Ripple Current
    995mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.07
  • Impedance
    110mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    646.8mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    995mA @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm