  • EEU-FC1E470B
EEU-FC1E470B
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FC1E470B
HK JDW NO:
590-EEU-FC1E470B
Description:
FC 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 175mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FC1E470B
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    2mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    800mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0116mA
  • Ripple Current
    175mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    800mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    113.8mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    175mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm