  • EEU-FC0J272
EEU-FC0J272
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FC0J272
HK JDW NO:
590-EEU-FC0J272
Description:
Cap Aluminum Lytic 2700uF 6.3V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 1655mA 5000h 105C Automotive Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FC0J272
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    38mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    1.655A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.26
  • Impedance
    38mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.407A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.655A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.22 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm
  • Length
    30mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V