  • EEU-FC0J151B
EEU-FC0J151B
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FC0J151B
HK JDW NO:
590-EEU-FC0J151B
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEU-FC0J151B
Description:
FC 150μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 235mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FC0J151B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FC
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.00945mA
  • Ripple Current
    235mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.22
  • Impedance
    500mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    152.8mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    235mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm