  • EET-UQ2G391JA
EET-UQ2G391JA
advertisement
Manufacturer No:
EET-UQ2G391JA
HK JDW NO:
590-EET-UQ2G391JA
Datasheet:
EET-UQ2G391JA
Description:
TS-UQ 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.13A 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-UQ2G391JA
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    510mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.18491mA
  • Ripple Current
    2.13A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.13A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.982A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    25mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    510mOhm
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm