  • EET-ED2W181CA
EET-ED2W181CA
advertisement
Manufacturer No:
EET-ED2W181CA
HK JDW NO:
590-EET-ED2W181CA
Datasheet:
EET-ED2W181CA
Description:
Cap Aluminum Lytic 180uF 450V 20% (25 X 40mm) Snap-In 10mm 0.737 Ohm 1120mA 3000h 105C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EET-ED2W181CA
    Select All
  • Mount
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    737mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.85381mA
  • Ripple Current
    1.12A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.12A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.6A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Hole Diameter
    2 mm
  • Ripple Current (AC)
    1.12A
  • Diameter
    25mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm