  • EEE-TK1E331UP
EEE-TK1E331UP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-TK1E331UP
HK JDW NO:
590-EEE-TK1E331UP
Datasheet:
EEE-TK1E331UP
Description:
Cap Aluminum Lytic 330uF 25V 20% (10 X 10.2mm) SMD 0.2 Ohm 270mA 3000h 125C T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEE-TK1E331UP
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    TK
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 15 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    4.6mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Lead Diameter
    900 μm
  • Size Code
    4141
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    82.5μA
  • Ripple Current
    270mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.18
  • Ripple Current @ Low Frequency
    175.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    270mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    270mA
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    10.3mm