  • EEE-HD1C470AP
EEE-HD1C470AP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-HD1C470AP
HK JDW NO:
590-EEE-HD1C470AP
Datasheet:
EEE-HD1C470AP
Description:
Cap Aluminum Lytic 47uF 16V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 70mA 5000h 105C T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEE-HD1C470AP
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    HD-V
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN/TIN BISMUTH
  • Applications
    Automotive, High Temperature Reflow
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    47μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.00752mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.2
  • Impedance
    4Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    70mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    119mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.228 5.80mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    6.6mm