  • EEE-HBH470UAP
EEE-HBH470UAP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-HBH470UAP
HK JDW NO:
590-EEE-HBH470UAP
Datasheet:
EEE-HBH470UAP
Description:
HB 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 16402
Step5Bar-code shipping tag
EEE-HBH470UAP
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    HB
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN/TIN BISMUTH
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR, 15 Inch
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0235mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    95mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    161.5mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm
  • Length
    8.3mm
  • Width
    8.3mm