  • EEE-HB1HR22R
EEE-HB1HR22R
advertisement
Manufacturer No:
EEE-HB1HR22R
HK JDW NO:
590-EEE-HB1HR22R
Datasheet:
EEE-HB1HR22R
Description:
HB 0.22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEE-HB1HR22R
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.22μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    1717
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.00011mA
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.4mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.228 5.80mm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    4.3mm