  • EEE-HB0J220R
EEE-HB0J220R
advertisement
Manufacturer No:
EEE-HB0J220R
HK JDW NO:
590-EEE-HB0J220R
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEE-HB0J220R
Description:
Cap Aluminum Lytic 22uF 6.3V 20% (4 X 5.8mm) SMD 26mA 2000h 105C T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEE-HB0J220R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    HB
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    1mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    1.8mm
  • Size Code
    1717
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    26mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    26mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    44.2mA @ 10kHz
  • Ripple Current (AC)
    26mA
  • Diameter
    4mm
  • Height
    5.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.228 5.80mm
  • Width
    4.3mm