  • EEE-FKV100UAR
EEE-FKV100UAR
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FKV100UAR
HK JDW NO:
590-EEE-FKV100UAR
Datasheet:
EEE-FKV100UAR
Description:
Cap Aluminum Lytic 10uF 35V 20% (4 X 5.8mm) SMD 90mA 2000h 105C Automotive T/R
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FKV100UAR
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Applications
    Automotive, High Temperature Reflow
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Voltage - Rated AC
    35V
  • Lead Pitch
    1mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    1.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.35Ohm
  • Size Code
    1717
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3.5μA
  • Ripple Current
    90mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    1.35Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    58.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    90mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    90mA
  • Diameter
    4mm
  • Height
    5.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm
  • Width
    4.3mm