  • EEE-FK1V162SV
EEE-FK1V162SV
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1V162SV
HK JDW NO:
590-EEE-FK1V162SV
Datasheet:
EEE-FK1V162SV
Description:
FKS 1600μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 13258
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1V162SV
  • Surface Mount Land Size
    0.669Lx0.669W 17.00mmx17.00mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    FKS
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    1600μF
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.35A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm