  • EEE-FK1V101AP
EEE-FK1V101AP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1V101AP
HK JDW NO:
590-EEE-FK1V101AP
Datasheet:
EEE-FK1V101AP
Description:
Cap Aluminum Lytic 100uF 35V 20% (8 X 10.2mm) SMD 600mA 2000h 105C Automotive T/R
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1V101AP
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Applications
    Automotive, High Temperature Reflow
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Voltage - Rated AC
    35V
  • Lead Pitch
    3.1mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    3.4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    35μA
  • Ripple Current
    600mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    160mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    390mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    600mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    600mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Width
    8.3mm