  • EEE-FK1J220P
EEE-FK1J220P
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1J220P
HK JDW NO:
590-EEE-FK1J220P
Datasheet:
EEE-FK1J220P
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1J220P
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN/TIN BISMUTH
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    63V
  • Additional Feature
    ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    TR, 15 Inch
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.01386mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.08
  • Impedance
    1.2Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    90mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    120mA @ 100kHz
  • ESR
    0.0012 mΩ
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    8.3mm
  • Width
    8.3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C