  • EEE-FK1A121SR
EEE-FK1A121SR
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1A121SR
HK JDW NO:
590-EEE-FK1A121SR
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEE-FK1A121SR
Description:
FKS 120μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 2837
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1A121SR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FKS
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    104mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    160mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm