  • EEE-1AA471UAP
EEE-1AA471UAP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-1AA471UAP
HK JDW NO:
590-EEE-1AA471UAP
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEE-1AA471UAP
Description:
S 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 390mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.1mm Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 13093
Step5Bar-code shipping tag
EEE-1AA471UAP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    3.1mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Diameter
    900 μm
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    390mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    390mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    663mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.26 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm
  • Length
    10.2mm