  • EEC-S5R5V474
EEC-S5R5V474
advertisement
Manufacturer No:
EEC-S5R5V474
HK JDW NO:
590-EEC-S5R5V474
Package:
Axial, Can - Vertical
Datasheet:
EEC-S5R5V474
Description:
CAP 470MF -20% +150% 5.5V T/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEC-S5R5V474
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can - Vertical
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    SG
  • Size / Dimension
    0.748Dia 19.00mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    5.5V
  • Capacitance
    470mF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30Ohm @ 1kHz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    5.5V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 70°C
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm
  • Length
    19mm
  • Width
    5.5mm