  • ECW-U1184KC9
ECW-U1184KC9
advertisement
Manufacturer No:
ECW-U1184KC9
HK JDW NO:
590-ECW-U1184KC9
Package:
2820 (7150 Metric)
Datasheet:
ECW-U1184KC9
Description:
ECW-U(C) 0.18μF Film Capacitor ±10% 2820 (7150 Metric) Solder Pads 100V-DC 100V-AC Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked Surface Mount
Quantity:
In Stock : 1088
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECW-U1184KC9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2820 (7150 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ECW-U(C)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.280Lx0.197W 7.10mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.18μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Case Code (Metric)
    7150
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Voltage
    100V
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.087 2.20mm
  • Length
    7.1mm