  • ECW-HC3F822JD
ECW-HC3F822JD
advertisement
Manufacturer No:
ECW-HC3F822JD
HK JDW NO:
590-ECW-HC3F822JD
Package:
Radial
Datasheet:
ECW-HC3F822JD
Description:
ECW-H(C) 8200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 3kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 6
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECW-HC3F822JD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECW-H(C)
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    1.016Lx0.295W 25.80mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    3kV
  • Capacitance
    8200pF
  • Voltage - Rated DC
    3kV
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    15.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.602 15.30mm
  • Width
    7.5mm