  • ECW-HA3C123JB
ECW-HA3C123JB
advertisement
Manufacturer No:
ECW-HA3C123JB
HK JDW NO:
590-ECW-HA3C123JB
Package:
Radial
Datasheet:
ECW-HA3C123JB
Description:
ECW-H(A) 0.012μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECW-HA3C123JB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size Code
    8027
  • Height
    17.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.701 17.80mm
  • Length
    20.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECW-H(A)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.799Lx0.268W 20.30mmx6.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.012μF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Depth
    6.8mm
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V