  • ECW-H8102JL
ECW-H8102JL
advertisement
Manufacturer No:
ECW-H8102JL
HK JDW NO:
590-ECW-H8102JL
Package:
Radial
Datasheet:
ECW-H8102JL
Description:
ECW-H(L) 1000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 800V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECW-H8102JL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECW-H(L)
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.197W 18.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    800V
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    18.0086mm
  • Width
    5.0038mm