  • ECW-H20162RJV
ECW-H20162RJV
advertisement
Manufacturer No:
ECW-H20162RJV
HK JDW NO:
590-ECW-H20162RJV
Datasheet:
ECW-H20162RJV
Description:
ECW-H(V) 1600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECW-H20162RJV
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.295W 18.00mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    1600pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Size Code
    7130
  • Height
    19.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.768 19.50mm
  • Length
    18mm