  • ECW-FD2W824K
ECW-FD2W824K
advertisement
Manufacturer No:
ECW-FD2W824K
HK JDW NO:
590-ECW-FD2W824K
Datasheet:
ECW-FD2W824K
Description:
ECW-F(D) 0.82μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 450V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 14708
Step5Bar-code shipping tag
ECW-FD2W824K
    15 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECW-F(D)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.283W 17.50mmx7.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    0.82μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Depth
    7.2mm
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    6928
  • Height
    10.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.409 10.40mm
  • Length
    17.5mm