  • ECW-FD2W125KB
ECW-FD2W125KB
advertisement
Manufacturer No:
ECW-FD2W125KB
HK JDW NO:
590-ECW-FD2W125KB
Package:
Radial
Datasheet:
ECW-FD2W125KB
Description:
ECW-F(D) 1.2μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 450V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECW-FD2W125KB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECW-F(D)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.335W 17.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    1.2μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Depth
    8.5mm
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    6933
  • Height
    16.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.654 16.60mm