  • ECW-FA2J124JB
ECW-FA2J124JB
advertisement
Manufacturer No:
ECW-FA2J124JB
HK JDW NO:
590-ECW-FA2J124JB
Package:
Radial
Datasheet:
ECW-FA2J124JB
Description:
ECW-F(A) 0.12μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECW-FA2J124JB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECW-F(A)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.717Lx0.217W 18.20mmx5.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Capacitance
    0.12μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Size Code
    7222
  • Height
    15.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.622 15.80mm
  • Length
    18.2mm
  • Width
    5.5mm