  • ECW-FA2J104J
ECW-FA2J104J
advertisement
Manufacturer No:
ECW-FA2J104J
HK JDW NO:
590-ECW-FA2J104J
Package:
Radial
Datasheet:
ECW-FA2J104J
Purchasing and Inquiry
ECW-FA2J104J Overview
This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.It is capable of operating at -40°C~105°C degrees Celsius.
ECW-FA2J104J Features
ECW-FA2J104J Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ECW-FA2J104J applications of film capacitors.
  • Lighting
  • Switch-mode power supplies
  • Coupling, decoupling
  • Electronic ballasts
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Filters
  • Test and measuring equipment
  • IGBT
  • Industrial and automotive inverters
  • Filtering
Step5Bar-code shipping tag
ECW-FA2J104J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    ECW-F(A)
  • Size / Dimension
    0.717Lx0.205W 18.20mmx5.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Depth
    5.2mm
  • Voltage - Rated AC
    630V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    7220
  • Height
    10.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.409 10.40mm
  • Length
    18.2mm