  • ECW-F4363HLB
ECW-F4363HLB
advertisement
Manufacturer No:
ECW-F4363HLB
HK JDW NO:
590-ECW-F4363HLB
Description:
ECW-F(L) 0.036μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 400V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 14850
Step5Bar-code shipping tag
ECW-F4363HLB
    Through Hole
  • Mounting Type
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECW-F(L)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.224W 12.50mmx5.70mm
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.036μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    7.5mm
    PP
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4922
  • Height Seated (Max)
    0.528 13.40mm
  • Length
    12.5mm
  • Width
    5.7mm