  • ECW-F4244RHB
ECW-F4244RHB
advertisement
Manufacturer No:
ECW-F4244RHB
HK JDW NO:
590-ECW-F4244RHB
Datasheet:
ECW-F4244RHB
Description:
ECW-F(B) 0.24μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 400V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECW-F4244RHB
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.24μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    7.5mm
    PP
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Size Code
    7939
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm
  • Length
    20mm
  • Width
    10mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    Through Hole
  • Mounting Type
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    ECW-F(B)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.787Lx0.394W 20.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±3%