  • ECW-F4244JB
ECW-F4244JB
advertisement
Manufacturer No:
ECW-F4244JB
HK JDW NO:
590-ECW-F4244JB
Datasheet:
ECW-F4244JB
Description:
ECW-F(B) 0.24μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECW-F4244JB
    Through Hole
  • Mounting Type
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECW-F(B)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.787Lx0.394W 20.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.24μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Lead Pitch
    17mm
    PP
  • Lead Spacing
    0.669 17.00mm
  • Size Code
    7939
  • Height Seated (Max)
    0.709 18.00mm
  • Length
    20mm
  • Width
    10mm