  • ECW-F4243JLB
ECW-F4243JLB
advertisement
Manufacturer No:
ECW-F4243JLB
HK JDW NO:
590-ECW-F4243JLB
Description:
ECW-F(L) 0.024μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECW-F4243JLB
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    ECW-F(L)
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.024μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    7.5mm
    PP
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4924
  • Height Seated (Max)
    0.543 13.80mm
  • Length
    12.5mm
  • Width
    6mm