  • ECS-110.5-18-9
ECS-110.5-18-9
advertisement
Manufacturer No:
ECS-110.5-18-9
Manufacturer:
ECS Inc.
HK JDW NO:
226-ECS-110.5-18-9
Package:
Cylindrical Can, Radial
Datasheet:
ECS-110.5-18-9
Description:
ECS-110.5-18-9 datasheet pdf and Crystals product details from ECS Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECS-110.5-18-9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Cylindrical Can, Radial
  • Operating Temperature
    -10°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECS-3x9
  • Size / Dimension
    0.126Diax0.354L 3.20mmx9.00mm
  • Tolerance
    0.005%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    MHz Crystal
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Frequency
    11.0592MHz
  • Frequency Stability
    ±50ppm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50Ohms
  • Load Capacitance
    18pF
  • Operating Mode
    Fundamental
  • Frequency Tolerance
    ±50ppm
  • Height
    8.9916mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    8.9916mm