  • ECQ-V1H224JL
ECQ-V1H224JL
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-V1H224JL
HK JDW NO:
590-ECQ-V1H224JL
Package:
Radial
Datasheet:
ECQ-V1H224JL
Description:
ECQ-V 0.22μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 50V-DC 50V-AC Polyester, Metallized - Stacked PCB, Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-V1H224JL
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized - Stacked
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECQ-V
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.189W 7.30mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±5%
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    4.8mm
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    20mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    50V
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    5.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm