  • ECQ-U2A104MG
ECQ-U2A104MG
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-U2A104MG
HK JDW NO:
590-ECQ-U2A104MG
Datasheet:
ECQ-U2A104MG
Description:
ECQ-UG 0.1μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 909mV-DC 275V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-U2A104MG
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Series
    ECQ-UG
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.591Lx0.315W 15.00mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    909mV
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Lead Pitch
    12.4968mm
  • Lead Length
    20mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.610 15.50mm
  • Length
    15.0114mm
  • Width
    8.001mm