  • ECQ-P1H123GZ3
ECQ-P1H123GZ3
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-P1H123GZ3
HK JDW NO:
590-ECQ-P1H123GZ3
Package:
Radial
Datasheet:
ECQ-P1H123GZ3
Description:
ECQ-P(Z) 0.012μF Film Capacitor ±2% Radial PC Pins 50V-DC Polypropylene (PP) Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-P1H123GZ3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2002
  • Series
    ECQ-P(Z)
  • Size / Dimension
    0.472Lx0.217W 12.00mmx5.50mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.012μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    25mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Height
    9mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm