  • ECQ-E2565KFB
ECQ-E2565KFB
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E2565KFB
HK JDW NO:
590-ECQ-E2565KFB
Description:
ECQ-E(F) 5.6μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC Polyester, Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 7676
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E2565KFB
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECQ-E(F)
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.220Lx0.465W 31.00mmx11.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    5.6μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.024 26.00mm
  • Length
    31mm
  • Width
    11.8mm