  • ECQ-E2565KF
ECQ-E2565KF
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E2565KF
HK JDW NO:
590-ECQ-E2565KF
Datasheet:
ECQ-E2565KF
Purchasing and Inquiry
ECQ-E2565KF Overview
1.083 27.50mm is the lead spacing of this electrical device.A temperature of -40°C~105°C is suitable for operation of the device.
ECQ-E2565KF Features
ECQ-E2565KF Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ECQ-E2565KF applications of film capacitors.
  • IGBT
  • Coupling, decoupling
  • Industrial and automotive inverters
  • VCO's
  • Switch mode power supplies
  • Global positioning systems
  • Test and measuring equipment
  • TV and monitor sets
  • Lighting
  • RFI for automotive
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E2565KF
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.220Lx0.465W 31.00mmx11.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Capacitance
    5.6μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    11.8mm
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    20mm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    21mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm