  • ECQ-E1475JFB
ECQ-E1475JFB
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E1475JFB
HK JDW NO:
590-ECQ-E1475JFB
Package:
Radial
Datasheet:
ECQ-E1475JFB
Description:
ECQ-E(F) 4.7μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E1475JFB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECQ-E(F)
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.295W 26.00mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    7.493mm