  • ECOS2TP271EX
ECOS2TP271EX
advertisement
Manufacturer No:
ECOS2TP271EX
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ECOS2TP271EX
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
270μF Capacitor 20% Bulk 1.67A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
ECOS2TP271EX
  • Package / Case
    Aluminum
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    385V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    675mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    1.67A
  • Diameter
    35mm
  • Height
    25mm
  • Length
    25mm