  • ECOS2FA181CA
ECOS2FA181CA
advertisement
Manufacturer No:
ECOS2FA181CA
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ECOS2FA181CA
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
180μF Capacitor 20% Bulk 820mA 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
ECOS2FA181CA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    315V
  • Reference Standard
    IEC384-4
  • Lead Pitch
    10mm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.71435mA
  • Ripple Current
    820mA
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    25mm
  • Length
    35mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Aluminum
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%