  • ECL25US12-P
ECL25US12-P
advertisement
Manufacturer No:
ECL25US12-P
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-ECL25US12-P
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
ECL25US12-P
Description:
XP POWER ECL25US12-PAC/DC PCB Mount Power Supply, Ultra Compact, Adjustable, Fixed, 85 V, 264 V, 25 W, 12 V, 2.1 A
Step5Bar-code shipping tag
ECL25US12-P
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Weight
    0.145lb 65.77g
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C With Derating
  • Published
    2011
  • Series
    ECL (25W)
  • Size / Dimension
    2.96Lx1.36W x 1.05 H 75.2mmx34.6mmx26.7mm
  • Feature
    OVP, SCP
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    25W
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Depth
    75.2mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CSA, cUL, EN, IEC, UL
  • Efficiency
    80%
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    2.1A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Current
    2.1A
  • Output Power
    25W
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    2.1A
  • Max Output Power
    25W
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Input Current
    400μA
  • Isolation Voltage
    3kV
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    26.7mm
  • Width
    34.6mm