  • ECL25US12-E
ECL25US12-E
advertisement
Manufacturer No:
ECL25US12-E
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-ECL25US12-E
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
ECL25US12-E
Description:
XP POWER ECL25US12-E.AC/DC PCB Mount Power Supply, Ultra Compact, Adjustable, Fixed, 85 V, 264 V, 25 W, 12 V, 2.1 A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECL25US12-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Weight
    0.33lb 149.69g
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C With Derating
  • Published
    2011
  • Series
    ECL (25W)
  • Size / Dimension
    3.10Lx1.50W x 1.10 H 78.7mmx38.1mmx27.9mm
  • Feature
    OCP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    25W
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Depth
    78.7mm
  • Frequency
    63Hz
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    80%
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    2.1A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Current
    2.1A
  • Output Power
    25W
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    2.1A
  • Max Output Power
    25W
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Input Current
    400μA
  • Isolation Voltage
    3kV
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    27.9mm